flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ініціатива "Модельні суди"

В межах Проекту ЄС "Право-Justice" з 2018 року реалізовується Ініціатива "Модельні суди", що має на меті підвищення ефективності правосуддя, якості обслуговування клієнтів, покращення комунікації, підвищення безпеки та підтримку вразливих людей в українських судах. Ініціатива "Модельні суди" передбачає детальний опис заходів (модельні рішення), які рекомендуються до застосування працівниками апарату суду для вирішення конкретних проблем, які виникають під час щоденного функціонування суду.

Заплановано чотири стадії імплементації Ініціативи "Модельний суд":  

1) підготовка: вибір судів, формування робочої групи;

2) генеральний план: ідентифікація та опис відповідних рішень;

3) імплементація;                   

4) реалізація запропонованих рішень.

Для ефективної координації впровадження Ініціативи створено Проектну Раду за участю представників  ВРП, РС України, ДСА України, модельних судів та громадськості.  

За рекомендацією Проектної Ради визначені модельні суди - учасники Ініціативи "Модельні суди":

Вишгородський районний суд Київської області,

Галицький районний суд міста Львова,

Ковельський міськрайонний суд Волинської області,

Краматорський міський суд Донецької області,

Корольовський районний суд міста Житомира,

Лозівський міськрайонний суд Харківської області.

У модельних судах експертами проекту опрацьовувались питання щодо:

безпеки судів, суддів та відвідувачів суду;

задоволення потреб громадян (сторін справи) шляхом надання якісних послуг "клієнт-сервіс" (не вироблення стандартів, а навчання принципам поводження з громадянами, сторонами у справі, відвідувачами суду);

особливості поводження із особами, які відносяться до "вразливих" категорій (особи, які причетні до торгівлі людьми, зазнали насильства, діти, інші);

утворення психологічного комфорту учасникам процесу, відвідувачам суду;

комунікації з громадськістю;

утворення стандартів суду, правила поведінки працівників апаратів судів;

заходи з працівниками апаратів судів для поліпшення діяльності.

Розпочинаючи з 2018 року команда міжнародних та національних експертів Проекту ЄС "Право-Justice" у співпраці з представниками ВРП,         РС України, ДСА України, юридичної спільноти та громадськості розробили Посібник (брендбук) "Модельний суд" задля стандартизації та уніфікації кращих (модельних) рішень в різних сферах судового адміністрування. Посібник містить поради щодо покращення функціонування суду, обґрунтування проведення робіт, пов’язаних із реконструкцією, перебудовою та/або переплануванням, утриманням приміщень діючих судів або побудовою нових приміщень; стандарти, які сприятимуть високоякісному розвитку мережі судів та інвестиційної стійкості; основи загальної гармонізації робочих процесів та процедур, які впроваджуються у судах; макети інформаційних (навігаційних) табличок та інструкцію щодо їх виготовлення та використання.

20.02.2020 на міжнародній практичній конференції з обговорення запровадження кращих міжнародних та українських практик у роботі модельних судів в Україні міжнародна експертка Проекту ЄС "Право-Justice" Анна Адамска-Галлант презентувала онлайн-версію посібника "Модельні рішення для судів" (брендбук).

Станом на січень 2021 року експертами Ініціативи розроблено низку Стандартних операційних процедур (СОП), які роз’яснюють процедуру виконання працівниками апарату суду дій. Деякі з СОПів наразі проходять експертну оцінку, а деякі частково вже імплементовані в модельних судах. Такі як, наприклад, СОП №1 "Ознакування приміщень у суді" та "Візуальна система навігації для українських судів (Ґайдлайн)". Ці СОП визначають загальні правила та порядок ознакування приміщень у суді за допомогою інформаційних табличок з огляду на кращі міжнародні практики. У тому числі, стандарти щодо їх інклюзивнсоті, регламентують зміст, дизайн і пріоритетну кольорову гаму.

Проектом ЄС "Право-Justice" в 2020 році виготовлено 380 інформаційних табличок, 130 беджів та передані до Краматорського міського суду Донецької області, Корольовського районного суду міста Житомира, Лозівського міськрайонного суду Харківської області. Наразі проводиться робота із виготовлення інформаційних табличок для решти модельних судів та судів/установ, що розміщені з ними в одному приміщенні та виявили бажання впровадити модельне рішення щодо ознакування (Богунський районний суд м.Житомира).

Крім того, експертами Проекту:

 розроблено СОП №2 "Організація та функціонування інтегрованої рецепції суду", яка визначає загальні правила, порядок організації та функціонування інтегрованої  рецепції суду (ІРС). Презентація відбулась  11.09.2020 під час засідання Проектної Ради. Станом на січень 2021 року розпочаті формальні процедури закупівлі послуги із створення ІРС у Вишгородському районному суді Київської області та Галицькому районному суді м.Львова;

проведено дослідження стану особистої безпеки працівників судової системи шляхом всеукраїнського онлайн опитування "Особиста безпека суддів та працівників апарату суду" та розроблено посібник з низкою практичних рекомендацій "Особиста безпека суддів та працівників апарату суду", який презентовано 11.09.2020 під час засідання Проектної Ради;

розроблено СОП №3 "Служба підтримки вразливих користувачів судових послуг", що визначає загальні правила, порядок організації та функціонування Служби підтримки вразливих користувачів судових послуг.

Протягом квітня – травня 2020 року Проект здійснив закупівлю та передав усім шести модельним судам засоби індивідуального захисту та дезінфекції (тришарові захисні маски, безконтактні інфрачервоні термометри, безконтактні дезінфектори для рук, антисептики для рук) на загальну суму 260 222,52 грн. 

Тренерами ВГО "Всеукраїнська рада реанімації" проведено вісім одноденних тренінгів, під час яких  100 представників модельних судів та ССО вивчали основні кроки при наданні домедичної допомоги.

Проведено онлайн-вебінари для представників судової гілки влади та ССО на теми: "Особиста безпека суддів та працівників апарату суду", "Доступ до правосуддя для вразливих груп користувачів суду", "Цифрова безпека: як не потрапити в пастку інформаційних технологій",  "Особиста безпека суддів та працівників апарату суду на транспорті", клієнтоорієнтований суд: кращі практики",  "Судова безпека в умовах порушення громадського порядку".

В липні-серпні 2020 року експертами Проекту проведено навчальний курс "Підготовка тренерів з організації послуг для вразливих категорій користувачів суду". Навчання пройшли 36 учасників з різних структур (апарат суду, прокуратура, національна поліція, громадський сектор тощо), які отримали сертифікати про здобуття кваліфікації тренера.

Триває процес підготовки до закупівлі безпекового обладнання для модельних судів, загальною за плановою сумою 9 млн. грн.  Проектом утворені відповідні робочі групи до складу яких входять представники ДСА України, ТУ ДСА України, ССО, модельних судів. Передбачається закупівля наступного безпекового обладнання: рентгенівський сканер багажу, посилок; вертикальний метало детектор на вході для перевірки відвідувачів суду та його встановлення; портативний метало детектор (із зарядною станцією); обладнання для встановлення контролю входу до приміщення та його встановлення;  обладнання для здійснення пропуску до будівлі суду за допомогою магнітних карток, його встановлення та інсталяція програмного забезпечення; інспекційні дзеркала для огляду автомобілів.

Впроваджується проект "Служба волонтерів у судах" у Лозівському міськрайонному суді Харківської області та Малиновському районному суді м.Одеси.

Виготовлено 7 анімаційних відео, які "простою мовою" пояснюють користувачам суду про судову систему: "Що таке судова система України", "Судове засідання: учасник та правила поведінки", "Судова повістка", "Неявка у судове засідання", "Е-суд", "Про Ініціативу "Модельні суди", "Медіація".

Рада суддів України рішенням від 24 вересня 2020 року № 57 затвердила проміжний звіт за результатами реалізації Ініціативи "Модельні суди" Проекту ЄС "Право-Justice" та рекомендувала головам та керівникам апаратів судів за наявності технічної можливості забезпечити ретранстлювання у робочий час відеороликів про судову систему України у зонах загального користування суду, використовувати у роботі стандартну операційну процедуру  "Ознакування приміщень судів".

З березня по грудень  2021 року Проект реалізовує Нову фазу Ініціативи "Модельні суди", яка покликана об’єднати кращий міжнародний та український досвід, а також стати майданчиком для обміну добрими практиками, спрямованими на покращення доступності, клієнтоорієнтованості та безпеки судів. В березні Проектом оголошено конкурс на добір 50 судів, але зважаючи на велику кількість судів, які виявили бажання долучитись  до Ініціативи  прийнято рішення про збільшення кількості учасників нової фази Ініціативи "Модельні суди" до 70. Станом на 24 березня 2021 року в Україні 75 модельних судів (6 – які визначенні модельними в 2018 році, 69 – нова фаза Ініціативи,). Крім того, до нової фази  Ініціативи учасником долучилась Національна школа суддів України.

 

Пріоритетні напрямки співпраці Проекту ЄС "Право-Justice" та  ДСА України на 2021-2022 роки:

- планування під час будівництва нової будівлі та переобладнання існуючого приміщення суду;

- взаємодія із Службою судової охорони: навчання особового складу, удосконалення особистої безпеки суддів, тощо;

- подальші заходів щодо впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).