flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Співробітництво України та ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки

 Співробітництво України та ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки

Відносини Україна-ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки регулюються Розділом ІІІ Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. У ньому визначені основні напрями взаємодії сторін на шляху до утвердження верховенства права та зміцнення відповідних інституцій України, зокрема відповідальних за правоохоронну діяльність і встановлення правосуддя, а також гарантування незалежності та неупередженості в роботі судової системи.

Співробітництво у сфері юстиції, свободи та безпеки (ЮСБ) відбувається на основі принципів поваги до прав людини та основоположних свобод.

У Розділі ІІІ Угоди передбачено:

- поглиблення співпраці у сфері міграції;

- взаємодія задля боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, організованою злочинністю;

- співробітництво у сфері надання правової допомоги у цивільних та кримінальних справах.

Особлива увага надається мобільності громадян України та збереженню безвізового режиму з державами-членами ЄС.

Основним органом координації діалогу між Україною та ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки є Підкомітет з питань свободи, безпеки та юстиції Комітету асоціації Україна – ЄС, засідання якого проводяться щорічно.

У рамках засідань Підкомітету обговорюються питання:

- боротьби зі злочинністю та корупцією;

- реформування судової системи, системи органів прокуратури та правоохоронних органів;

- правового співробітництва;

- захисту персональних даних;

- міграції та міграційних ризиків, притулку та управління кордонами;

- боротьби з легалізацією (відмиванням) коштів і фінансуванням тероризму;

- боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів;

- реалізації Плану дій з лібералізації візового режиму.

На щорічній основі проходять засідання Діалогу з прав людини Україна-ЄС, які є важливим майданчиком для доведення до ЄС ситуації із правами людини в Україні загалом та стосовно порушень прав людини на окупованих росією територіях.

Взаємодію з ЄС на цьому напрямі координує Міністерство юстиції України.

Діалог у сфері ЮСБ та з прав людини відбувається як на високому політичному, так і на експертному рівнях за участю державних установ України та інституцій ЄС, зокрема Європейського поліцейського офісу, Європейської

організації з питань юстиції, Європейського управління з запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF), Європейської міграційної мережі (EMN), Європейського моніторингового центру з наркотиків і наркотичної залежності (EMCDDA), Європейського Агентства з прикордонної та берегової охорони (FRONTEX).

11 червня 2017 року вступив в дію безвізовий режим між Україною та ЄС. Відтоді громадяни України можуть подорожувати без оформлення візи до 34 європейських країн: це 26 держав-членів ЄС (за винятком Ірландії) та 4 держави-асоційованих учасниць Шенгенської угоди: Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії, а також 4 держави, де діє візове законодавство ЄС: Андорра, Сан-Марино, Ватикан, Монако.

Починаючи з 2017 року, Україна щорічно готує національну доповідь про стан дотримання вимог візової лібералізації, яку розглядають Єврокомісія та держави-члени ЄС і надають відповідні рекомендації.

Через військову агресію рф проти України 24 лютого 2022 року Рада Європейського Союзу 4 березня 2022 року ухвалює Директиву про тимчасовий захист, яка дозволяє українським громадянам отримати тимчасовий прихисток та соціальний захист в усіх державах-членах ЄС щонайменше протягом одного року. Директивою передбачено надання українцям дозволу на проживання, доступ до освіти, ринку праці, медицини і соціальних виплат.

Співробітництво з Європейським поліцейським офісом (Європол)

Європейський поліцейський офіс (Європол) – правоохоронна інституція Європейського Союзу, до сфери повноважень якої належать боротьба транснаціональною злочинністю, торгівлею людьми, нелегальною міграцією, тероризм, незаконною торгівлею автотранспортом, розповсюдженням порнографії, виготовленням фальшивих грошей та інших платіжних засобів, відмиванням грошей, кіберзлочинами.

4 грудня 2009 р. у м. Київ під час Cаміту Україна – ЄС була підписана Угода між Україною та Європолом про стратегічне співробітництво.

Цей документ покликаний сприяти координації зусиль держав-членів ЄС та України в запобіганні і протидії будь-яким формам міжнародної злочинності, проявам терористичних загроз, торгівлі людьми, наркотиками та іншими психотропними речовинами, нелегальній міграції.

Зазначена робота здійснюється у безпосередній взаємодії між Міністерством внутрішніх справ України та Секретаріатом Європолу

З Європолом також досягнуто домовленості щодо укладення Угоди про оперативне співробітництво, яка покликана поглибити відповідну взаємодію сторін. Угода зокрема передбачає налагодження співробітництва між Україною та Європолом з метою підтримки держав-членів Європейського Союзу в попередженні і боротьбі з організованою злочинністю, тероризмом та іншими формами міжнародної злочинності, зокрема шляхом обміну інформацією між Україною та Європолом.

Наразі сторони проводять переговори щодо проекту Угоди про оперативне співробітництво між Україною та Європолом.

Співробітництво з Європейською організацією з питань юстиції (Євроюст)

Європейська організація з питань юстиції (Євроюст) була створена рішенням Ради ЄС від 28 лютого 2002 р. з метою посилення боротьби з тяжкими злочинами. Завданням Євроюсту є сприяння органам кримінального переслідування держав-членів ЄС у боротьбі проти серйозної транскордонної злочинності, включаючи комп’ютерні злочини, шахрайство і корупцію, відмивання грошей та злочини проти довкілля. З цією метою Євроюст координує обмін інформацією, надання правової допомоги та процес видачі правопорушників.

8 грудня 2011 р. у м. Гаага було завершено узгодження проекту Угоди про співробітництво між Україною та Євроюстом. Наразі опрацьовується питання щодо підписання згаданої Угоди.

Співробітництво з Європейським моніторинговим центром з наркотиків та наркотичної залежності (EMCDDA)

Європейський моніторинговий центр з наркотиків та наркотичної залежності (EMCDDA) був заснований у 1993 році з метою налагодження співробітництва у сфері боротьбі з негативними наслідками поширення наркоманії та наркозлочинності.

28 січня 2010 р. у м. Київ підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством охорони здоров’я України та Європейським моніторинговим центром з наркотиків та наркотичної залежності (EMCDDA).

Відповідно до положень Меморандуму сторони працюють над налагодженням регулярного обміну інформацією про нові типи наркотиків та психотропних речовин, що з’являються в незаконному обігу, технологій їхнього виготовлення та вживання. Окрема увага приділяється розробці нових методів моніторингу незаконного вживання наркотиків.

Співробітництво з Місією Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова (EUBAM)

7 жовтня 2005 р. було підписано Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України, Урядом Республіки Молдова та Європейською Комісією щодо Місії Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова (EUBAM).

30 листопада 2005 р. Місія EUBAM, як консультативний та технічний орган, офіційно розпочала свою діяльність в Україні та Республіці Молдова.

Штаб-квартира Місії EUBAM розташована у м. Одеса (Україна). Крім того, діють польові офіси Місії (в мм. Одеса, Кишинів, Котовськ, Кучурган, Басарабяска, Отач).

Взаємодія з Місією EUBAM покликана сприяти наближенню до європейських стандартів систем управління кордоном України  та Республіки Молдова, удосконаленню професійного потенціалу та зміцненню інституційних спроможностей відповідних відомств двох держав; розвитку інфраструктури та підвищенню рівня технічного оснащення українсько-молдовської ділянки кордону; консолідації зусиль України, республіки Молдова та ЄС у протидії прикордонним правопорушенням.

З метою координації діяльності Місії EUBAM в Україні та Молдові двічі на рік проводяться засідання Консультативної ради, а щомісяця – Координаційної ради Місії, в яких беруть участь представники профільних державних органів України та Республіки Молдова.

У рамках співпраці Місії EUBAM з прикордонними та митними службами України та Республіки Молдова проводяться спільні операції, спрямовані на протидію нелегальній міграції, торгівлі людьми, незаконному переміщенню товарів, транспортних засобів, наркотиків через українсько-молдовський кордон. До цих операцій залучаються інші міжнародні партнери (Інтерпол, Європол, Фронтекс, Всесвітня митна організація), а також профільні відомства держав-членів ЄС (зокрема Австрії, Великої Британії, ФРН, Польщі, Румунії).

7 травня 2012 року укладено Угоду (у формі обміну нотами) між Урядом України, Урядом Республіки Молдова та Європейською Комісією про продовження дії мандату Місії Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова. Угода передбачає подовження дії мандату Місії EUBAM на наступні 48 місяців (тобто до 1 грудня 2014 р.), а також концентрує діяльність Місії на виконанні ключових завдань у відповідних сферах, визначених Планом дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України.

Під час 10-ої зустрічі з прикордонно-митних питань у форматі Україна–ЄС–Республіка Молдова було узгоджено, що в ближчий період Місія EUBAM, за підтримки ЄС, сконцентрує свою роботу на сприянні Україні та Республіці Молдова в досягненні таких пріоритетних завдань як розвиток систем інтегрованого управління кордонами в двох державах, демаркація центральної (придністровської) ділянки українсько-молдовського кордону, забезпечення належного митного режиму на українсько-молдовському кордоні.

Співробітництво між Україною та ЄС в рамках Угоди про реадмісію осіб

Угода між Україною та ЄС про реадмісію осіб була підписана 18 червня 2007 року (ратифікована Верховною Радою України 15 січня 2008 р.).

Документ регулює процедури, пов’язані з ідентифікацією та поверненням громадян третіх країн та осіб без громадянства, які незаконно в’їхали на територію України або держави-члена ЄС, до держав їхнього походження або постійного проживання.

Для моніторингу виконання положень зазначеної Угоди створено Спільний реадмісійний комітет (СРК). Засідання СРК відбуваються двічі на рік по черзі в Україні та Брюсселі.

Взаємодію між Україною та ЄС у рамках Угоди про реадмісію координують Міністерство внутрішніх справ України та Державна міграційна служба України.

З метою подальшого удосконалення процедур, пов’язаних з імплементацією Угоди між Україною та ЄС про реадмісію осіб, з державами-членами Євросоюзу проводяться переговори щодо укладення імплементаційних протоколів до зазначеного документа. Відповідні переговори з компетентними органами державами-членами Євросоюзу проводяться Державною міграційною службою України.