flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У результаті впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суди стають комфортнішими для відвідувачів

04 червня 2021, 15:33

Тимчасово виконуючий обов’язки Голови Державної судової адміністрації України Олексій Сальніков 4 червня 2021 р. у режимі відеоконференції взяв участь у конференції на тему "Сервіси для вразливих користувачів суду: європейський досвід та українські практики", організованій Проектом ЄС "Право-Justice" у рамках реалізації нової фази Ініціативи "Модельні суди".

У вітальному слові Олексій Сальніков сказав, що: "завдяки Проекту "Право-Justice" всі ми іншими очима дивимось на суд, на потреби відвідувачів, запроваджуємо новітні та корисні рішення для відвідувачів, робимо суд доступнішим і кращим. Підготовлені в минулому році експертами Проекту тренери організовують та проводять навчання волонтерів, ініціюють та створюють нові сервіси для вразливих користувачів суду, обмінюються з колегами досвідом з цих питань. Дуже важливою є співпраця судів з координаційними центрами з надання безоплатної правової допомоги та  волонтерами в судах. Впевнений, що кращий європейський та український досвід запровадження сервісів для вразливих користувачів суду, який буде презентований на сьогоднішній конференції, буде впроваджений в судах."

"В українських судах запроваджено багато новацій, зокрема  різні сервіси для вразливих користувачів суду. Тому закликаю учасників конференції  ділитись своїм досвідом з іншими судами на спільній онлайн-платформі Ініціативи "Модельні суди" - Майданчику добрих практик. Адже впровадження подібних ініціатив покращить роботу суду та сприятиме  довірі громадян до судової влади", - сказала у вітальному слові головна міжнародна експертка з питань судової реформи Проекту ЄС "Право-Justice" Анна Адамська-Галлант.

Також з вітальним словом до учасників заходу звернулись проректор  Національної школи суддів України Наталія Шукліна, перший заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка, начальник відділу міжнародного співробітництва Служби судової охорони Дмитро Шелудько.

Міжнародна експертка Проекту ЄС "Право-Justice" Моніка Соколовська зосередила увагу присутніх на потребах вразливих груп користувачів суду та проблеми їх доступу до правосуддя. 

Міжнародний досвід впровадження служби підтримки вразливих користувачів суду представила міжнародна експертка Проекту ЄС "Право-Justice" Ірина Урумова.

Про необхідність впровадження сервісів для вразливих категорій осіб в Україні, про те, які саме потреби можуть бути у різних груп вразливих користувачів суду розповіла учасникам конференції  президентка ГО "Ла Страда-Україна" Катерина Черепаха. Також спікер порадила судам співпрацювати з громадськими об'єднаннями, які надають послуги постраждалим, вразливим категоріям осіб в Україні.

Діяльність центрів безоплатної правової допомоги у забезпеченні доступу вразливих груп до правосуддя в Україні презентувала  перший заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

Представники українських судів презентували присутнім власні напрацювання з питань впровадження сервісів для вразливих користувачів суду.

Під час онлайн-конференції підведено підсумки навчального курсу "Підготовка тренерів з впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду", який тривав з 29 квітня по 27 травня 2021 року.  Серед 37  підготовлених тренерів судді, працівники апаратів судів, викладачі Національної школи суддів України, представники Національної поліції України, Служби судової охорони, системи органів безоплатної правової допомоги та громадськості. Тренери в подальшому самостійно зможуть передати набуті спеціальні професійні знання та навички своїм колегам задля поширення кращих європейський практик із забезпечення доступу до правосуддя для вразливих користувачів суду.

Довідково:

Проект ЄС "Право-Justice", який впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу, спрямований на консолідацію загальноєвропейських реформ у сфері юстиції. Проект, що об’єднує експертів із різних країн-членів ЄС, триватиме до кінця 2022 року. Основними напрямами роботи Проекту, серед іншого, є: надання допомоги державним органам України в процесі відновлення судової системи, добір нових суддів, створення Ради судової реформи, реформування реєстрів та електронного правосуддя тощо.

У межах Проекту ЄС "Право-Justice" реалізовується підкомпонент 2.3 "Модельні суди", який має на меті підвищення ефективності правосуддя, якості обслуговування клієнтів, покращення комунікації, підвищення безпеки та підтримку вразливих людей в українських судах. В шести модельних судах  заплановано впроваджувати кращий європейський досвід із судового адміністрування. Планується, що вдалий досвід модельних судів буде поширений на всі українські суди.

З березня по грудень  2021 року Проект реалізовує Нову фазу Ініціативи "Модельні суди", яка покликана об’єднати кращий міжнародний та український досвід, а також стати майданчиком для обміну добрими практиками, спрямованими на покращення доступності, клієнтоорієнтованості та безпеки судів. В березні Проектом оголошено конкурс на добір 50 судів, але зважаючи на велику кількість судів, які виявили бажання долучитись  до Ініціативи  прийнято рішення про збільшення кількості учасників нової фази Ініціативи "Модельні суди" до 70. Станом на 24 березня 2021 р. в Україні 75 модельних судів (6 – які визначені модельними в 2018 році, 69 – нова фаза Ініціативи). Крім того, до нової фази  Ініціативи учасником долучилась Національна школа суддів України.