Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
17 червня 2021 року заступник Голови Державної судової адміністрації України Сергій Чорнуцький у режимі відеоконференції взяв участь у заключному вебінарі "Запровадження сервісів для вразливих груп користувачів суду: підсумки імплементації та плани на майбутнє".
Вебінар організовано Проектом ЄС "Право – Justice" у рамках реалізації нової фази Ініціативи "Модельні суди". Під час вебінару випускники другого набору спеціального навчального курсу "Підготовка тренерів з впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду", що тривав з 27 квітня по 27 травня 2021 року, представляли результати реалізації випускних проектів та плани щодо їх подальшого впровадження.
"Дуже часто одна ідея дає поштовх для декількох нових ідей! Всі ми це спостерігали в минулому році, коли учасники першого набору навчального курсу під час реалізації своїх випускних проектів впроваджували сервіси для вразливих категорій відвідувачів суду. Кожен виходив зі своїх реалій та можливостей. У результаті ми маємо абсолютно різні, водночас реальні та практичні підходи до впровадження таких сервісів", - сказав у вітальному слові заступник Голови ДСА України. Також Сергій Чорнуцький побажав новим тренерам успішної подальшої реалізації своїх випускних проектів та запросив активно ділитись набутими знаннями і досвідом з колегами.
Проректор з науково-дослідної роботи та науково-методичної роботи Національної школи суддів України Наталія Шукліна у вітальному слові до учасників заходу висловила слова подяки команді Проекту за ініціативу проведення навчального курсу та акцентувала увагу на питаннях, що існують в судовій системі України, серед яких, зокрема, задоволення потреб вразливих груп користувачів суду.
"З досвіду проведення Проектом ЄС "Право-Justice" у період карантинних обмежень численних вебінарів, конференцій та вже двох спеціальних навчальних курсів з підготовки тренерів в режимі онлайн, можу з впевненістю сказати, що метод роботи в режимі онлайн також є дуже ефективним. Адже в результаті охоплено суди з усієї України", - сказала у вітальному слові головна міжнародна експертка з питань судової реформи Проекту ЄС "Право-Justice" Анна Адамська-Галлант.
Головна національна експертка з питань судової реформи Проекту ЄС "Право-Justice" Поліна Лі презентувала навчально-методичний посібник "Підготовка тренерів з впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду", який розроблений експертами Проекту ЄС "Право-Justice".
Про такі складові забезпечення сервісів для вразливих груп користувачів суду, як співпраця та переадресація, розповіли в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов та директорка громадської спілки "Ф21 Україна" Юлія Саченко.
Нові тренери з впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду представляли результати реалізації випускних проектів та плани щодо їх подальшого впровадження.
Також своїм практичним досвідом з цих питань ділились тренери-випускники першого добору навчального курсу.
Під час обміну досвідом запровадження сервісів для вразливих груп користувачів суду учасники вебінару обговорили успіхи та труднощі імплементації.
Довідково:
Проект ЄС "Право-Justice", який впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу, спрямований на консолідацію загальноєвропейських реформ у сфері юстиції. У межах Проекту ЄС "Право-Justice" з 2018 року реалізовується Ініціатива "Модельні суди", що має на меті підвищення ефективності правосуддя, якості обслуговування клієнтів, покращення комунікації, підвищення безпеки та підтримку вразливих людей в українських судах.
У модельних судах експертами проекту опрацьовувались питання, зокрема, щодо особливості поводження із особами, які відносяться до "вразливих" категорій (особи, які причетні до торгівлі людьми, зазнали насильства, діти, інші).
Протягом 2020 року в рамках реалізації Ініціативи "Модельні суди" експертами Проекту ЄС "Право-Justice":
розроблено стандартну операційну процедуру № 3 "Служба підтримки вразливих користувачів судових послуг", що визначає загальні правила, порядок організації та функціонування Служби підтримки вразливих користувачів судових послуг;
в липні-серпні проведено навчальний курс "Підготовка тренерів з організації послуг для вразливих категорій користувачів суду". Навчання пройшли 36 учасників з різних структур (апарат суду, прокуратура, національна поліція, громадський сектор тощо), які отримали сертифікати про здобуття кваліфікації тренера;
у співпраці з Координаційним центром надання правової допомоги розпочато реалізацію проекту "Служба волонтерів у судах" у Лозівському міськрайонному суді Харківської області та Малиновському районному суді міста Одеси. Вказані суди залучають менторів-наставників та будь-яких інших релевантних партнерів, які проводять навчання кандидатів та статус волонтера, а також навчають їх техніці безпеки та деяким аспектам роботи суду;
розроблено концепцію навчального онлайн-курсу "Служба волонтерів у судах";
розроблено інформаційний буклет "Пам'ятка потерпілого у кримінальному провадженні", який окрім базових рекомендацій, містить алгоритм дій у випадку вчинення щодо особи кримінального правопорушення та доступно роз’яснює процедуру отримання статусу потерпілого, куди звертатись за безоплатною правовою допомогою. Проектом ЄС "Право-Justice" виготовлено дві тисячі примірників буклетів та направлено до шести модельних судів для поширення серед відвідувачів суду. Крім того, електронний макет інформаційного буклету поширено серед судів для розміщення на інформаційних стендах у приміщеннях і веб-сайтах.
14 квітня 2021 року під час конференції на тему "Служба волонтерів як необхідна складова надання сервісів для вразливих груп користувачів суду", яка організована Проектом ЄС "Право – Justice" у рамках реалізації нової фази Ініціативи "Модельні суди", представники Вишгородського районного суду Київської області розповіли присутнім про власний досвід впровадження волонтерського сервісу. Також під час конференції відбулась офіційна церемонія підписання меморандумів про співпрацю у Вінницькому апеляційному суді, Вінницькому міському суді Вінницької області та Хмельницькому міськрайонному суді Хмельницької області, що стало початком впровадження Служби волонтерів у цих судах.
У квітні-травні 2021 року проведено другий спеціальний навчальний курс "Підготовка тренерів з впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду. Навчання пройшли 37 учасників, серед яких: судді, працівники апаратів судів, представники Національної школи суддів України, прокуратури, Національної поліції України, Служби судової охорони та системи органів безоплатної правової допомоги.