flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Керівник ДСА України Максим Пампура розповів про ключові результати співпраці з Проєктом ЄС «Право-Justice»

31 січня 2025, 17:22

30 січня 2025 року відбулося засідання керівного комітету Проєкту Європейського Союзу "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні  (ПРАВО-JUSTICE ІІІ)". На заході йшлося про підсумки діяльності Проєкту в другому півріччі 2024 року.
Взявши участь в засіданні, т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Максим Пампура проінформував присутніх про результати співпраці з міжнародним партнером за звітний період.
 

 

 

Розповідаючи про підтримку, надану Проєктом протягом звітного періоду, очільник ДСА України акцентував увагу на конкретних напрямах.  

 

ЦИФРОВІЗАЦІЯ ПРАВОСУДДЯ

 «Цифровізація правосуддя – ключовий інструмент модернізації судової системи України.

У межах реалізації заходів цього напряму Проєктом «Право-Justice» було надано ДСА України експертну допомогу у підготовці технічних завдань для розробки важливих складових (підсистем) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (далі – ЄСІКС), а саме:
Єдиного державного реєстру судових рішень (для створення/доопрацювання програмного продукту на заміну застарілого);
Єдиного державного реєстру виконавчих документів (для створення/доопрацювання програмного продукту; II, III етапи);
Підсистеми «Суддівське досьє» (для створення програмного продукту).

Ми прагнемо підвищити довіру до судової системи через прозорість процесів і швидкість розгляду справ. Інтегрувати українське правосуддя до європейського простору через використання найкращих цифрових практик та стандартів – наша задача».


ПІДТРИМКА ПОТЕРПІЛИХ І СВІДКІВ ВОЄННИХ ЗЛОЧИНІВ

«Підтримка потерпілих і свідків воєнних злочинів  – наразі дуже важливий пласт. Адже в судах чисельність людей вищезгаданої категорії постійно збільшується.
Партнери з розвитку надають підтримку в реалізації заходів цього напряму.
І зокрема Проєкту ЄС «Право-Justice» ми вдячні за проведений круглий стіл на тему «Впровадження комплексної системи підтримки потерпілих та свідків воєнних злочинів в Україні», організований спільно з Офісом Генерального прокурора.

Розбудова напряму комплексної роботи з потерпілими та свідками воєнних злочинів залишатиметься пріоритетом й надалі.
Варто відзначити, що нові підходи щодо впровадження сервісів для вразливих осіб, виклики для доступності до правосуддя в умовах війни обговорювалися учасниками підсумкового круглого столу за результатами навчального курсу "Сервіси для вразливих користувачів суду в умовах війни: міжнародні стандарти та національний досвід". Було презентовано проєкти впровадження сервісів для вразливих користувачів суду в умовах воєнного стану. Ці проєкти розроблялися учасниками пʼяти наборів навчального курсу.
ДСА України вдячна Проєкту «Право-Justice» за надану можливість та навчальні курси».


ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

«Питання дистанційної роботи в умовах воєнного стану набувають нових аспектів, пов'язаних із забезпеченням безпеки працівників, адаптацією до змін у робочих процесах, організацією ефективної комунікації в командах, а також збереженням продуктивності за умов обмеженого доступу до ресурсів та інфраструктури.
Презентований Проєктом «Право-Justice» звіт «Дистанційні слухання в цивільному, господарському та адміністративному процесах», де було  представлено пропозиції та рішення щодо ефективного функціонування дистанційних слухань, є важливими для ефективного забезпечення доступу громадян до правосуддя. Адже, як відомо, показник чисельності користувачів підсистеми відеоконференцзв’язку ЄСІКС постійно зростає, що також свідчить про затребуваність цього механізму».

ОПТИМІЗАЦІЯ МЕРЕЖІ СУДІВ

"Круглий стіл" на тему "Оптимізація мережі судів: Поточний стан, виклики та перспективи", що відбувся у вересні 2024 року,  дозволив проаналізувати різні моделі оптимізації мережі місцевих судів з урахуванням сучасних викликів та спільно визначити проблемні питання».
Завдяки Проєкту «Право-Justice» стало можливим проведення обговорень цього важливого питання з метою напрацювання нових бачень, оновлення форматів, переосмилення підходів до оптимізації судової мережі". 


КОМУНІКАЦІЇ

«Комунікація судової влади  – це процес взаємодії між судами, громадянами, державними органами, засобами масової інформації та іншими зацікавленими сторонами, спрямований на забезпечення прозорості, доступності та зрозумілості судових процесів.

Дякуємо Проєкту «Право-Justice» за особливу увагу до цього питання і зокрема  – за проведену міжнародну конференцію «Комунікація судової влади: єдиний голос як інструмент для розбудови довіри».

Саме ефективна комунікація відіграє ключову роль у формуванні довіри суспільства до правосуддя, забезпеченні його доступності та захисті принципу верховенства права».


ВИКЛИКИ ТА ПЛАНИ

Розповівши про результати співпраці з проєктом ЄС «Право-Justice» у другому півріччі 2024 року, очільник Державної судової адміністрації України Максим Пампура також зосередив увагу на низці питань, вирішення яких є важливим:

«Інституційна спроможність. Потребуємо посилення кадрових та технічних ресурсів, щоб забезпечити ефективне впровадження реформ.
Фінансування судової системи. Необхідно вдосконалювати механізми розподілу ресурсів для оптимального функціонування судів.
Моніторинг і оцінка ефективності. Нам потрібно впроваджувати більш гнучкі системи оцінювання, що враховуватимуть як кількісні, так і якісні показники».

Ділячись планами на майбутнє, т. в. о. Голови ДСА України окреслив пріоритетні завдання на найближчий період. Йдеться про:
пошук можливостей для запровадження нових модулів ЄСІКС; розробку та запровадження нових механізмів вдосконалення роботи апарату судів;
продовження роботи над нормативами забезпечення діяльності органів системи правосуддя; розробку нормативно-правових актів для належного рівня оплати праці працівників апаратів судів; забезпечення судів приміщеннями та матеріально-технічними ресурсами.

 



Довідково: Проєкт ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні  (ПРАВО-JUSTICE ІІІ)" розпочав роботу 1 січня 2024 року. Проєкт є продовженням двох попередніх Проєктів ЄС "Підтримка реформ юстиції і правосуддя в Україні  (Право-justice)" (2018 -2021 р.), "Підтримка реформ та цифровізації сектору юстиції в Україні  (ПРАВО-JUSTICE ІІ)" (2021-2023 р.)

Проєкт ЄС "Право-Justice" впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу. Спрямований на консолідацію загальноєвропейських реформ у сфері юстиції.
Основними цілями та напрямами роботи Проєкту є: сприяння притягненню до відповідальності за міжнародні злочини за серйозні порушення прав людини в Україні; зміцнення незалежності, ефективності, якості, доброчесності і прозорості судової системи, а також забезпечення доступу до правосуддя; посилення виконання судових рішень у господарських та кримінальних справах; поліпшення координації втручання в сектор юстиції та управління політикою на підтримку заявки України на вступ до ЄС.