flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Без ефективного й незалежного інституту судової експертизи якісне правосуддя гарантувати неможливо: керівник ДСА України Максим Пампура – про участь у Всеукраїнському конгресі судових експертів

14 липня 2025, 15:30
У Києві відбувся Всеукраїнський конгрес судових експертів «EXPERT'2025», ініційований Всеукраїнською громадською організацією «Союз експертів України».
Ф
ахівці зібралися задля обміну досвідом, обговорення викликів, формування майбутнього експертного середовища.
У фокусі уваги ключові виклики та стратегічні перспективи галузі в Україні.
Програма заходу містила: панельні дискусії з провідними експертами, ознайомлення з актуальними кейсами та практичними інструментами, нетворкінг, що створює нові можливості.

 

 
Взявши участь у Всеукраїнському конгресі судових експертів «EXPERT'2025», т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України, доктор юридичних наук Максим Пампура, зазначив:
«Від якості судової експертизи, її об’єктивності, наукової достовірності залежить ефективність розслідувань, правильність судових рішень і, безумовно, долі людей.
Цей професійний Форум об’єднав усіх, хто знає і розуміє наскільки складним є шлях до істини.

Війна випробовує правосуддя на міцність. Повномасштабна агресія Російської Федерації намагається посіяти паростки сліпої зневіри – дискредитувати наше судочинство, знищити право як цінність. І саме зараз роль судової експертизи у встановленні істини, здійсненні правосуддя – не просто ключова. Вона неоціненна».

                 
  
У своїй промові керівник ДСА України акцентував увагу на тому, що правосуддя вимагає не лише оновлення інфраструктури чи впровадження цифрових технологій. Воно потребує глибокого переосмислення.
Спікер окреслив низку викликів та виклав бачення щодо їх подолання: 

«Необхідно провести подальше унормування статусу судового експерта відповідно до міжнародних стандартів. Йдеться про визначення його процесуальної ролі, гарантії незалежності, прав та обов’язків, а також професійної відповідальності.
Законодавство має забезпечити чіткі рамки для експертної діяльності з метою уникнення тиску, упереджених висновків чи формального підходу до виконання завдань.

Кадрова політика в експертних установах потребує суттєвого удосконалення. Адже справжній судовий експерт – це не лише технічний професіонал, але й дослідник із високими етичними стандартами.

Тому надзвичайно важливо забезпечити високий рівень професійної підготовки, постійне навчання, доступ до актуальних науково-методичних даних. Міжнародний обмін досвідом, належна сертифікація і все вищезгадане відіграють важливу роль у формуванні кадрового потенціалу». 

Також очільник ДСА України наголосив на потребі у цифровій трансформації експертної діяльності:
«Цифрові платформи для ведення обліку, обміну результатами експертиз, електронні архіви, стандартизовані шаблони мають підвищити ефективність роботи, забезпечити контроль процесів та зміцнити довіру до результатів експертних досліджень.
Маємо створити єдиний простір комунікації між експертами, суддями, слідчими, адвокатами, де всі учасники процесу будуть мати чітке розуміння стандартів доказування, ролі експертного висновку й меж його застосування.

Позиція Державної судової адміністрації України була і залишається незмінною – без ефективного й незалежного інституту судової експертизи якісне правосуддя гарантувати неможливо. Тому ми послідовно підтримуємо ініціативи, спрямовані на зміцнення потенціалу експертної спільноти. І робимо це, в тому числі, через діяльність державного підприємства «Центр судової експертизи та експертних досліджень».

        

Керівник ДСА України висловив надію, що Всеукраїнський конгрес судових експертів «EXPERT'2025» дасть поштовх для реалізації конкретних заходів – впровадження законодавчих ініціатив, створення професійних стандартів, ухвалення міжвідомчих рішень.

                 

«Від імені Державної судової адміністрації України та від себе особисто, дякую організаторам Всеукраїнського конгресу судових експертів «EXPERT'2025» – «Союзу експертів України» та всім учасникам заходу.
Ваша фахова думка, аналітичні напрацювання та наукові висновки стануть вагомим внеском у формування справедливого, прозорого та сучасного правосуддя в Україні», – резюмував Максим Пампура.


Наказом Всеукраїнської громадської організації «Союз експертів України» очільника Державної судової адміністрації України Максима Пампуру відзначено «За сприяння у розвитку судової експертизи». Нагороду було вручено на вищезгаданому Конгресі.