Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
25 квітня 2019 року у Києві відбулося розширене засідання Постійної комісії Вищої ради правосуддя з питань Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Захід відбувся у форматі круглого столу і був присвячений ключовим питанням створення Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).
Участь у засіданні, яке організували Вища рада правосуддя та Проект ЄС "Право-Justice", також взяли Голова Ради суддів України Олег Ткачук, заступник Голови Державної судової адміністрації України Сергій Чорнуцький, голови апеляційних судів, представники регіональних філій Національної школи суддів України та представники органів й установ сфери юстиції, судів, національні та міжнародні експерти.
З вітальним словом до учасників зібрання звернулися Голова Вищої ради правосуддя Володимир Говоруха та керівник Проекту ЄС "Право-Justice" Довидас Віткаускас.
Зазначимо, що ЄСІТС функціонуватиме в усіх судах України, Вищій раді правосуддя, Раді суддів України, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Державній судовій адміністрації України, їх органах та підрозділах і таким чином буде забезпечено автоматизацію робочих процесів та оптимізацію документообігу системи правосуддя. Відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України та після консультацій з Радою суддів України.
Разом з тим, до реалізації проекту ЄСІТС залучені ціла низка державних органів та інституцій. Зокрема, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, Державну судову адміністрацію України, Національну школу суддів України, Верховний Суд, Раду суддів України, Мін’юст, Генеральну прокуратуру України, Національну поліцію України, Національну асоціацію адвокатів України, Держагентство з питань електронного урядування України, апеляційні суди, місцеві суди, державне підприємство "Інформаційні судові системи", яке і втілює технічні завдання та вимоги, що стоять перед ЄСІТС.
Позицію Державної судової адміністрації України щодо запровадження ЄСІТС представив заступник Голови ДСА України Сергій Чорнуцький.
Він зазначив, що сама по собі ЄСІТС включає не лише електронний суд як можливість подавати документи до суду в електронному форматі. ЄСІТС — це сукупність підсистем, які забезпечують автоматизацію документообігу, розгляду судових справ, складання оперативної та аналітичної звітності, надання інформаційної допомоги суддям, а також процесів, які забезпечують фінансові, майнові, організаційні, кадрові, інформаційно-телекомунікаційні та інші потреби користувачів. Відповідно до доопрацьованого Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, підсистеми (модулі) ЄСІТС починають діяти з дня їх впровадження в судах, що здійснюється поетапно.
Поетапне впровадження полягає в черговості початку роботи судів з окремими підсистемами (модулями) ЄСІТС за результатами проведеного тестування, навчання суддів та працівників апарату суду, а також за умови належного матеріально-технічного забезпечення суду. Офіційний початок роботи підсистем (модулів) ЄСІТС у судах визначатиметься наказами ДСА України. До впровадження модулів ЄСІТС у складі ЄСІТС можуть використовуватись наявні на день початку функціонування ЄСІТС комп’ютерні програми автоматизованої системи діловодства суду (КП "Д-3", КП "Діловодство спеціалізованого суду", АСЕД "Апеляція", автоматизована програма діловодства у Верховному Суді) разом з функціоналом здійснення авторозподілу справ.
"Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система має виправдати великі очікування як громадян, так і працівників апаратів судів та суддів. На сьогодні планка таких очікувань піднята дуже високо і якщо ми їх виправдаємо, то українська Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна системи стане унікальною розробкою не тільки для країн пострадянського простору, а й для європейських держав. Запровадження ЄСІТС дозволить, в першу чергу, вивільнити час, що витрачається суддями і працівниками апарату на рутинну роботу, автоматизація всіх механічних процесів в суді, а, що найголовніше, значно покращить і спростить для громадян доступу до правосуддя", - наголосив Сергій Чорнуцький.
У підсумку засідання, заступник Голови ДСА України відповів на запитання учасників круглого столу та навів приклади ефективної роботи модулів ЄСІТС у пілотних судах.